Letní počasí přímo láká ke koupání v bazénu. Není tedy divu, že nás to všechny táhne k vodě. Ovšem abychom se mohli koupat, ať už se jedná o přírodní či umělé koupaliště nebo i domácí bazén, je nutné, aby voda byla dostatečně čistá a kvalitní. To se nejlépe ověřuje sledováním určitých parametrů. Jedním z těch důležitých je i pH.

Je celkem pochopitelné, proč tomu tak je. Koupat se v kyselině či zásadě rozhodně není pro naši pokožku nic dobrého, ve vážnějších případech to pak může způsobit i zdravotní obtíže. Není tedy divu, že se tomu chceme vyhnout. A naštěstí si jeho hodnotu můžeme poměrně snadno zjistit – pH tester https://www.chlorito.cz/tester-bazenove-vody lze zakoupit prakticky v každém obchodě, zvláště pak v létě.

klasický zahradní bazén

Mnoho lidí však přemýšlí, zda jsou tyto volně prodejné testery dostatečně přesné, zvláště ve srovnání s těmi, které mají ve specializovaných laboratořích. Pokud nám totiž budou ukazovat špatnou hodnotu, pak se podle jejich výsledků nemůžeme řídit. Naopak, může to pro nás být nebezpečné. Starosti o přesnost takovéhoto způsobu testování je tedy zcela na místě.

Nejprve si ovšem musíme říci, jakým způsobem se tyto testy provádí. Tím zdaleka nejběžnějším je vložení lakmusového papírku do vzorku vody a následného odečtení barvy na stupnici. Tento typ je poměrně přesný, i když počet použití je limitován počtem přiložených lakmusových papírků. S nimi jsme se ostatně mnohdy setkali již na škole při hodinách fyziky nebo chemie. Těmto se tedy dá věřit, i když je nutné mít na paměti, že se jedná o hodnotu jen přibližnou.

veřejné koupaliště

Dále je tu chemický způsob, kdy do vzorku nakapeme dané chemikálie, a podle toho, jak se voda zbarví, poznáme její pH. To však není až tak přesné, neboť je zde potřeba přený objem daného vzorku a přesný počet kapek dané chemikálie. Ta navíc s věkem ztrácí na síle, takže výsledky jsou čím dál méně přesné.

Přesto se na domácí testování můžeme vcelku spolehnout. Jistě, nebude úplně přesné, avšak dostatečný obrázek nám rozhodně dá.

Written by